Oblikovanje in razvoj spletne strani: Studio N.
© 2024 SZGH ⋅ Vse pravice pridržane.
Klinične raziskave so zahtevna naloga, kar se kaže na več ravneh: na organizacijskem, strokovno-znanstvenem, dokumentacijsko-arhivarskem pa tudi finančnem. Prav zato je v slovenskem prostoru velikih in zahtevnih kliničnih raziskav razmeroma malo.
Znanost kliničnih raziskav in predpisi, ki jih urejajo, so neizprosni. Zanesljivost, zaupanje, verodostojnost morajo biti v vseh fazah raziskave popolnoma preverljivi. V majhnem slovenskem prostoru, kjer vsi poznamo drug drugega, je torej raziskava lahko, najbrž pa po svoje tudi mora biti, potrditev medsebojnega partnerstva, kolegialnosti, zaupanja. Glede na geografsko majhnost Slovenije in glede na omejeno število strokovnjakov smo v sodobnem globaliziranem svetu lahko uspešni samo kot tim. Pomemben del timskega dela je tudi medsebojna kritičnost. Brez te ni znanstvenega razvoja.
Dobra klinična raziskava ni le tista, ki daje jasne odgovore na postavljena vprašanja. Tudi ni dobra izključno tista, ki išče in najde odgovore na doslej neodgovorjena vprašanja. Da bi se dokopali do povsem trdnih odgovorov, ki jim lahko zaupamo, je v medicini velikokrat treba narediti na videz podobne raziskave, poiskati sorodne odgovore na podobna vprašanja. Velikokrat se je že zgodilo, da je raziskava pogumno postavila temelje novi doktrini, nadaljnje raziskave pa so jih tako razrahljale, da je bilo treba začeti znova. Iz nič. Zato je pomembno delati tudi raziskave, ki so podobne drugim raziskavam in ki navidezno le potrjujejo in pritrjujejo prejšnjim, tujim rezultatom. Na ta način v svetovno zakladnico znanja dodamo kamenček, dodatno potrditev, dodaten glas, da soglasje glede posameznega medicinskega vprašanja stoji na trdnih temeljih. Pomen takih raziskav – če so seveda dobro zasnovane – je tudi, da lahko zastavijo nova vprašanja, in včasih so dragocene prav zaradi njih in zaradi dvomov o dotedanjem vedenju, ki jih sprožajo. Včasih je večje bogastvo skrito ravno v proženju novih vprašanj kot pa v iskanju odgovorov na stara vprašanja.
Obsežna slovenska randomizirana klinična raziskava, v kateri smo zdravili bolnike z gastroezofagealno refluksno boleznijo z zdravilom Ultop, je bila največja raziskava na področju gastroenterologije v Sloveniji. Že samo to dejstvo postavlja raziskavo na prav posebno mesto. Uspelo nam je izpeljati tako kratkotrajno zdravljenje bolnikov z vsemi stopnjami te bolezni kot tudi zaključiti dolgotrajno, enoletno spremljanje teh bolnikov.
V tem vseslovenskem projektu je sodelovalo več kot 50 strokovnjakov s področja gastroenterologije in drugih področij biomedicinskih znanosti. Uspelo nam je potrditi varnost in učinkovitost zdravljenja gastroezofagelane refluksne bolezni z zdravilom Ultop. Hkrati pa je raziskava odprla pomembno novo vprašanje, na katero tudi v svetovnem merilu še ni jasnega odgovora: kakšna je učinkovitost kratkotrajnega zdravljenja ne-erozivne gastroezofagealne refluksne bolezni z blokatorji protonske črpalke. Morda prav to vprašanje daje tej raziskavi poleg vsega navedenega še največjo težo. Dileme torej ni. Pot je začrtana. (Po)iščimo odgovor.
Borut Štabuc
Borut Kocijančič
Marijan Ivanuša
UVODNIK |
SODELAVCI |
IZVLEČEK |
1. UVOD |
2. NAMEN RAZISKAVE |
3. METODE DELA |
4. REZULTATI |
4.1. Akutna faza |
4.1.1. Bolniki |
4.1.2. Simptomi in znaki bolezni |
4.1.3. Učinkovitost |
4.1.4. Varnost |
4.1.5. Končna ocena zdravljenja |
4.2. Vzdrževalna faza |
4.2.1. Bolniki |
4.2.2. Učinkovitost |
4.2.3. Varnost |
4.2.4. Končna ocena zdravljenja |
5. ZAKLJUČEK |
6. LITERATURA |
Slovenian Journal of Gastroenterology / Gastroenterolog
ISSN 1408–2756
Naslov uredništva
Zavod Gastroenterolog
Dunajska 106, 1000 Ljubljana, Slovenija
tel.+386 41 769 283
Spletna stran: SloJGastroenterology.com
E-pošta: editor@slojgastroenterology.com
Izdajatelj
Zavod Gastroenterolog in Slovensko združenje za gastroenterologijo in hepatologijo
Uredniški odbor
Bojan Tepeš, Milan Stefanovič, Stojan Potrč, Aleš Tomažič, Pavel Skok, Samo Plut, Rok Orel, Peter Popovič, Nina Zidar, Lojze Šmid, David Drobne, Arpad Ivanecz, Blaž Trotovšek, Andreja Ocepek
Odgovorni urednik
Borut Štabuc
E-pošta: borut.stabuc@gmail.com
Tehnični urednik
Urša Noč
Lektor
Melita Keber Jašović
Grafična priprava
Studio N
Slovenian Journal of Gastroenterology /
Gastroenterolog je glasilo Slovenskega združenja za gastroenterologijo in hepatologijo.
Izhaja trikrat letno.
V reviji se upoštevajo enotna merila za rokopise, namenjene objavi v biomedicinskih revijah z zunanjo recenzijo.
Letna naročnina za člane Slovenskega združenja za gastroenterologijo in hepatologijo je vključena v članarino.
Opomba: Ta kolofon izraža stanje v času izdaje zadnje redne številke revije. Zaradi velikega števila sudelojočih lahko podatki zgornjim navedbam ne ustrezajo v celoti.
Kolofon z vsemi ustreznimi podatki za posamezno številko Gastroenterologa najdete v vsebini številke.
Slovensko združenje za
gastroenterologijo in hepatologijo
Zdraviliški trg 9
3250 Rogaška Slatina, Slovenija
Oblikovanje in razvoj spletne strani: Studio N.
© 2024 SZGH ⋅ Vse pravice pridržane.