Oblikovanje in razvoj spletne strani: Studio N.
© 2024 SZGH ⋅ Vse pravice pridržane.
Gastroenterolog je revija Slovenskega združenja za gastroenterologijo in hepatologijo, ki združuje specialiste različnih strok. Za enaindvajseto številko je uredništvo prejelo skupaj devetnajst strokovnih prispevkov s področja internistike, pediatrije, kirurgije rentgenologije, koloproktologije in splošne medicine. Recenzenti so za objavo izbrali trinajst strokovnih prispevkov, katerih tematika ne bo predstavljena na 42. strokovnem srečanju v Rogaški slatini. S tem postaja Gastroenterolog revija, ki objavlja pregledne, raziskovalne in strokovne prispevke. V prihodnje bomo še vedno objavljali prispevke s strokovnih srečanj, vendar v posebnih številkah, suplementih.
Dolgotrajno enteralno hranjenje je predmet mnogih razprav. Enteralno hranjenje po cevki skozi gastrostomo ima številne prednosti pred drugimi oblikami enteralnega hranjenja in pred parenteralnim hranjenjem. Pri bolnikih, ki potrebujejo enteralno hranjenje manj kot 30 dni, se priporoča hranjenje po nazogastrični sondi, pri bolnikih, ki potrebujejo enteralno prehrano dlje časa, pa običajno naredimo gastrostomo ali jejunostomo. Od leta 1980, ko je bila prvič opisana perkutana endoskopska gastrostomija (PEG), je postal endoskopski način metoda izbire za izdelavo gastrostome, saj ga odlikuje minimalna invazivnost, ima malo neželenih učinkov, hospitalizacija ni potrebna, gastrostomija pa je tudi cenejša od kirurškega posega.
Indikacije in zmožnosti za PEG so se v zadnjih letih v Sloveniji spremenile. Danes delajo PEG gastroenterologi-endoskopisti na večini gastroenteroloških oddelkov. Morda bodo ti članki izziv za pripravo slovenskih priporočil za indikacije in za postopek PEG.
Ulcerozni kolitis in Crohnova bolezen se pri 25-30 % bolnikov pojavita pred 20. letom starosti. Optimalna obravnava takih bolnikov temelji na dobrem poznavanju diagnostičnih, terapevtskih in nutricijskih meril. Predstavljena merila iz Porta so rezultat soglasja med člani delovne skupine za kronične vnetne črevesne bolezni pri Evropskem združenju za pediatrično gastroenterologijo, hepatologijo in prehranjevanje (ESPGHAN).
V preglednem članku so prikazani patogeneza, klinična slika in zdravljenje hiperlipemičnega pankreatitisa. Blaga do zmerna hipertrigliceridemija pri akutnem alkoholnem ali biliarnem pankreatitisu je veliko pogostejša kot sam hiperlipemični pankreatitis, saj je hipertrigliceridemija vzrok za 1-4 % vseh akutnih pankreatitisov. O akutnem hiperlipemičnem pankreatitisu lahko govorimo, ko je koncentracija serumskih trigliceridov v prvih 24 urah simptomov bolezni višja od 30 mmol/L in so izključeni drugi vzroki pankreatitisa.
S področja radiologije objavljamo dva prispevka o vlogi radioloških preiskav pri zasevkih kolorektalnega raka v jetrih in pri mezenterični trombozi. Računalniška tomografija s portalnim ojačenjem je nujna za oceno resektabilnosti in za načrtovanje operacije zasevkov kolorektalnega raka v jetrih, je sporočilo intrevencijskih radiologov in tima za obravnavo bolnikov s primarnimi in sekundarnimi tumorji jeter.
Ob sumu na mezenterično ishemijo brez dokazanega vzroka zanjo in v primerih, ko načrtujemo endovaskularno zdravljenje, se priporoča digitalna subtrakcijska angiografija, ker najzanesljiveje od vseh slikovnih metod prikaže spremembe na mezenteričnem žilju.
S področja koloproktologije objavljamo prispevek, ki obravnava rektalno gonorejo in klamidijski proktitis, dve najpogostejši spolno prenosljivi bakterijski bolezni danke.
Kakovost zdravnikovega dela se zrcali v dobri oskrbi bolnikov, v zmanjševanju stroškov in v večjem zadovoljstvu bolnikov. Zato smo v to številko uvrstili raziskovalni prispevek s področja kakovosti v zdravstvu. Namen raziskave je bil analizirati stališča zdravnikov do kakovosti in dosedanji način dela zdravnikov zasebnikov ter ugotoviti, ali se v zdravstvu približujemo celovitemu obvladovanju kakovosti. Raziskovalka ugotavlja, da rutinsko delo s pacienti prevladuje in da ni zbiranja informacij, ki bi bile osnova za vrednotenje in izboljševanje dela; zdravniki pa se vendarle vse bolj zavedajo pomena celovitega obvladovanja kakovosti.
Zahvaljujemo se vsem avtorjem, recenzentom, sodelavcem in sponzorjem, ki so omogočili izid 21. številke Gastroenterologa. Prepričani smo, da so strokovni prispevki za vse zanimivo branje, da pa bodo tudi v pomoč pri vsakdanjem delu in spodbuda za nadaljnje znanstvenoraziskovalno delo na področju gastroenterologije.
Prof. dr. Borut Štabuc
Uvodnik | Borut Štabuc |
Perkutana endoskopska gastrostomija – šestletne izkušnje | Miroslav Vujasinović, Borut Rijavec, Miha Lučovnik, Boris Rijavec |
Možnost zmanjšanja tveganja peristomalne okužbe po perkutani endoskopski gastrostomiji | Davorin Dajčman |
Krvavitev v trebušno votlino kot zaplet po perkutani endoskopski gastrostomiji | Boris Rijavec, Borut Rijavec |
Dolgotrajno hranjenje bolnice s Cowdenovim sindromom po cevki skozi perkutano endoskopsko gastrostomo | Miha Lučovnik, Miroslav Vujasinović, Borut Štabuc |
Pasti pri diagnostiki karcinoida tankega črevesa | Živa Mrevlje, Borut Štabuc, Marko Sever |
Hiperlipidemični pankreatitis | Miha Lučovnik, Borut Štabuc |
Diagnostična merila za kronično vnetno črevesno bolezen pri otrocih in mladostnikih – priporočila ESPGHAN (prevod in priredba »Meril iz Porta«) | Tina Kamhi |
Enteralna prehrana v zdravljenju kronične vnetne črevesne bolezni pri otrocih in mladostnikih | Darja Urlep, Jernej Dolinšek, Dušanka Mičetić-Turk |
Gastritis pri otrocih | Rok Orel |
Racionalna slikovna diagnostika mezenterične ishemije | Peter Popovič |
Računalniška tomografija s portalnim ojačenjem | Peter Popovič, Erika Brenčič |
Rektalna gonoreja in klamidijski proktitis | Boštjan Mlakar |
Kakovost dela v splošni praksi zdravnikov zasebnikov | Edita Hadžimuratović |
Slovenian Journal of Gastroenterology / Gastroenterolog
ISSN 1408–2756
Naslov uredništva
Zavod Gastroenterolog
Dunajska 106, 1000 Ljubljana, Slovenija
tel.+386 41 769 283
Spletna stran: SloJGastroenterology.com
E-pošta: editor@slojgastroenterology.com
Izdajatelj
Zavod Gastroenterolog in Slovensko združenje za gastroenterologijo in hepatologijo
Uredniški odbor
Bojan Tepeš, Milan Stefanovič, Stojan Potrč, Aleš Tomažič, Pavel Skok, Samo Plut, Rok Orel, Peter Popovič, Nina Zidar, Lojze Šmid, David Drobne, Arpad Ivanecz, Blaž Trotovšek, Andreja Ocepek
Odgovorni urednik
Borut Štabuc
E-pošta: borut.stabuc@gmail.com
Tehnični urednik
Urša Noč
Lektor
Melita Keber Jašović
Grafična priprava
Studio N
Slovenian Journal of Gastroenterology /
Gastroenterolog je glasilo Slovenskega združenja za gastroenterologijo in hepatologijo.
Izhaja trikrat letno.
V reviji se upoštevajo enotna merila za rokopise, namenjene objavi v biomedicinskih revijah z zunanjo recenzijo.
Letna naročnina za člane Slovenskega združenja za gastroenterologijo in hepatologijo je vključena v članarino.
Opomba: Ta kolofon izraža stanje v času izdaje zadnje redne številke revije. Zaradi velikega števila sudelojočih lahko podatki zgornjim navedbam ne ustrezajo v celoti.
Kolofon z vsemi ustreznimi podatki za posamezno številko Gastroenterologa najdete v vsebini številke.
Slovensko združenje za
gastroenterologijo in hepatologijo
Zdraviliški trg 9
3250 Rogaška Slatina, Slovenija
Oblikovanje in razvoj spletne strani: Studio N.
© 2024 SZGH ⋅ Vse pravice pridržane.