Oblikovanje in razvoj spletne strani: Studio N.
© 2024 SZGH ⋅ Vse pravice pridržane.
Za tokratno, 23. številko Gastroenterologa je uredništvo prejelo 15 prispevkov s področja internistike, pediatrije, kirurgije rentgenologije, koloproktologije in splošne medicine; za objavo smo jih izbrali devet.
Vodilna tema je primarna in sekundarna preventiva raka debelega črevesa in danke, ki je najpogostejši rak v Sloveniji. V zadnjih letih se preživetje bolnikov s tem rakom izboljšuje (leta 2003 je bilo 51-odstotno, kar pomeni, da se je od leta 1994 izboljšalo za 13 %), vendar je še vedno za 5–8 % pod evropskim povprečjem. Izboljšalo se je predvsem zaradi uspešnejšega zdravljenja, saj se delež bolnikov s prvim stadijem bolezni ob diagnozi v tem času ni povečal. Nadaljnje izboljšanje preživetja je torej mogoče doseči le z zgodnejšim odkrivanjem – s sekundarno preventivo, konkretno s presejanjem. Smernice za presejanje na ravni države so bile izdelane leta 2004, v letošnjem letu pa je bil program presejanja celotne slovenske populacije, starejše od 50 in mlajše od 70 let, z uporabo imunokemičnega testa za odkrivanje prikritih krvavitev predstavljen strokovnim kolegijem za interno medicino, družinsko medicino, onkologijo in Zdravstvenemu svetu. Zanj bi moralo Ministrstvo za zdravje v sodelovanju z Zavarovalnico in deloma s pomočjo evropskih strukturnih skladov vsako leto zagotoviti okoli štiri milijone evrov. Preden pa presejanje na državni ravni steče, je treba poskrbeti za dobro poučitev laične in strokovne javnosti ter opraviti pilotno presejanje v dveh manjših regijah, kjer bi preverili metode, odzivnost in diagnostičnoterapevtske možnosti.
Uporaba kontrastnih sredstev v slikovni diagnostiki prebavil je vse pogostejša, žal pa se zdravniki premalo zavedamo njihovih možnih neželenih učinkov. Pokontrastna nefropatija je tretja najpogostejša v bolnišnici pridobljena oblika akutne odpovedi ledvic. Običajno nastane pri 0,6–2,3 % ljudi, ki so jim opravili kontrastno preiskavo. Ogroženost s pokontrastno nefropatijo je večja (3,3–26-odstotna) pri ljudeh z ledvično okvaro, predvsem diabetično nefropatijo, prerenalnimi dejavniki in pri uporabi velikih količin (zlasti hiperosmolarnega) rentgenskega kontrastnega sredstva. Namen preglednega članka o pokontrastni nefropatiji je opozoriti zdravnika na možne zaplete po uporabi rentgenskih kontrastih sredstev in o preprečevanju tovrstnih zapletov.
V preglednem članku avtorji predstavljajo priporočila za obravnavo bolnikov z neokluzivno mezenterično ishemijo, z obliko akutne mezenterične ishemije, ki nastane zaradi akutne hemodinamske motnje kardialne ali nekardialne geneze. Simptomi niso značilni in so pogosto prekriti s simptomi drugih bolezenskih stanj. Za preživetje bolnikov je odločilnega pomena hitra in ustrezna diagnostična obravnava, kjer ima osrednjo vlogo selektivna angiografija, ki hkrati omogoča tudi perkutano zdravljenje. Pomembno je odpraviti vzrok za nastalo hemodinamsko motnjo. Za razliko od drugih akutnih ishemij je kirurško zdravljenje umestno le ob gangreni črevesja.
Številne raziskave potrjujejo, da je koncentracija kalprotektina, proteina S100, v blatu pomembno zvišana predvsem pri kronični vnetni črevesni bolezni in kolorektalnemu raku. V strokovnem prispevku avtorji ugotavljajo, da ima test Calprest veliko občutljivost in majhno specifičnost za ugotavljanje kronične vnetne črevesne bolezni pri otrocih. Pozitiven izvid (> 50 µg/g) pri pacientu z gastrointestinalnimi simptomi narekuje nadaljnjo endoskopsko diagnostično obravnavo. S testom ni mogoče razlikovati Crohnove bolezni od ulceroznega kolitisa.
Naše glasilo običajno izide v času strokovnega sestanka Slovenskega združenja za gastroenterologijo in hepatologijo. Tokratni sestanek je v Mariboru, ko poteka tudi svečana akademija ob 50. obletnici mariborske gastroenterologije. Čestitkam za jubilej in slovesnosti se pridružuje tudi Gastroenterolog, ki za to priložnost na naslovnici prinaša arhivsko sliko mariborske bolnišnice.
Prepričani smo, dragi bralci, da vam bodo vsi, ne le tu predstavljeni prispevki te številke Gastroenterologa v pomoč pri vsakdanjem delu, komu pa morda tudi spodbuda za (nadaljnje) znanstvenoraziskovalno delo na področju gastroenterologije v Sloveniji.
Vsem avtorjem, recenzentom in drugim sodelavcem uredništva, ki so omogočili izid 23. številke Gastroenterologa, se lepo zahvaljujem.
Borut Štabuc, glavni urednik
Uvodnik | Borut Štabuc |
Priporočila za presejanje raka debelega črevesa in danke v Sloveniji | Borut Štabuc, Dominika Novak-Mlakar, Jožica Maučec-Zakotnik |
Epidemiološke značilnosti raka debelega črevesa in danke v Sloveniji in po svetu | Davorin Dajčman |
Primarna preventiva raka debelega črevesa in danke | Andreja Ocepek, Mojca Žerdin, Pavel Skok |
Pokontrastna nefropatija – nevarnostni dejavniki in preprečevalni ukrepi | Radovan Starc |
Neokluzivna mezenterična ishemija | Gregor Norčič, Franc Jelenc, Radovan Starc |
Ocenjevanje delazmožnosti in invalidnosti pri bolnikih z rakom debelega črevesa in danke | Borut Kocijančič |
Kalprotektin v diferencialni diagnostiki kronične vnetne črevesne bolezni pri otrocih | Sonja Posega-Devetak, Sabina Marš, Tina Kamhi, Mirjana Zupančič, Rok Orel |
Jetrni absces in ehinokokoza | Amra Djerzić, Alojzija Hočevar, Matjaž Koželj |
Alergiji na kravje mleko pridružena hepatopatija – prikaz dveh primerov | Marjeta Sedmak, Mojca Grošelj-Grenc, Vesna Glavnik |
Slovenian Journal of Gastroenterology / Gastroenterolog
ISSN 1408–2756
Naslov uredništva
Zavod Gastroenterolog
Dunajska 106, 1000 Ljubljana, Slovenija
tel.+386 41 769 283
Spletna stran: SloJGastroenterology.com
E-pošta: editor@slojgastroenterology.com
Izdajatelj
Zavod Gastroenterolog in Slovensko združenje za gastroenterologijo in hepatologijo
Uredniški odbor
Bojan Tepeš, Milan Stefanovič, Stojan Potrč, Aleš Tomažič, Pavel Skok, Samo Plut, Rok Orel, Peter Popovič, Nina Zidar, Lojze Šmid, David Drobne, Arpad Ivanecz, Blaž Trotovšek, Andreja Ocepek
Odgovorni urednik
Borut Štabuc
E-pošta: borut.stabuc@gmail.com
Tehnični urednik
Urša Noč
Lektor
Melita Keber Jašović
Grafična priprava
Studio N
Slovenian Journal of Gastroenterology /
Gastroenterolog je glasilo Slovenskega združenja za gastroenterologijo in hepatologijo.
Izhaja trikrat letno.
V reviji se upoštevajo enotna merila za rokopise, namenjene objavi v biomedicinskih revijah z zunanjo recenzijo.
Letna naročnina za člane Slovenskega združenja za gastroenterologijo in hepatologijo je vključena v članarino.
Opomba: Ta kolofon izraža stanje v času izdaje zadnje redne številke revije. Zaradi velikega števila sudelojočih lahko podatki zgornjim navedbam ne ustrezajo v celoti.
Kolofon z vsemi ustreznimi podatki za posamezno številko Gastroenterologa najdete v vsebini številke.
Slovensko združenje za
gastroenterologijo in hepatologijo
Zdraviliški trg 9
3250 Rogaška Slatina, Slovenija
Oblikovanje in razvoj spletne strani: Studio N.
© 2024 SZGH ⋅ Vse pravice pridržane.