Flyer-1

16. kongres endoskopske kirurgije Slovenije z mednarodno udeležbo

Kongresna dvorana, Hotel Habakuk, Maribor 20.–23. november 2024

Organizator:

Klinični oddelek za abdominalno in splošno kirurgijo (KOASK)

Združenje za endoskopsko kirurgijo Slovenije (ZEKS)

Univerzitetni klinični center

Medicinska fakulteta Univerze v Mariboru


Več informacij je dostopno na spletni strani: https://www.zeks.si/kongres-endoskopske-kirurgije-2024/

 

Strokovni in organizacijski odbor: prof. dr. Bojan Krebs, dr. med. spec. kirurg, doc. dr. Arpad Ivanecz, dr. med. spec. kirurg,
doc. dr. Tomaž Jagrič, dr. med. spec. kirurg, doc. dr. Matjaž Horvat, dr. med. spec. kirurg, prof. dr. Stojan Potrč, dr. med. spec. kirurg,
doc. dr. Nuhi Arslani, dr. med. spec. kirurg, Marko Hazabent, dr. med. spec. kirurg, Bojan Ilijevec, dr. med. spec. kirurg,
as. dr. Irena Plahuta, dr. med. spec. kirurg, Tomislav Magdalenić, dr. med. specializant kirurgije

Program

Registracija (15:00 – 16:00)

Pozdravni govori (16:00 – 16:30)

Krebs B. Predsednik Združenja za endoskopsko kirurgijo Slovenije.

Flis V. Direktor UKC Maribor.

Takač I. Dekan Medicinske fakultete Maribor.

Crnjac A. Predstojnik Katedre za kirurgijo Medicinske fakultete Maribor.

Potrč S. Predstojnik KOASK UKC Maribor.

Arsenović S. Pozdravni govor župana mestne občine Maribor

Otvoritvena predavanja (16:30 – 18:00) = 90 min = 6x15min

Predsedstvo: Krebs B, Tomažič A, Ivanecz A

  1. Ivanecz A. Minimalno invazivna kirurgija v Sloveniji: kje smo danes? Congress overview
  2. Grosek J. Robotske resekcije raka spodnje tretjine danke
  3. Hubad A. Robotske korekcije kompleksnih pooperativnih kil
  4. Städner S. Harmonizing surgical training across Europe
  5. Arulampalam T. Marginal gains in surgical performance – from competence to mastery
  6. Dokmak S. Evolution and revolution of minimally invasive surgery in France

Otvoritvena slovesnost s kulturno umetniškim programom (18:00 – 19:00)

Druženje ob pristnem štajerskem prigrizku (19:00)

 

Organizator:

Klinični oddelek za abdominalno in splošno kirurgijo (KOASK)

Združenje za endoskopsko kirurgijo Slovenije (ZEKS)

Univerzitetni klinični center

Medicinska fakulteta Univerze v Mariboru

 

Strokovni in organizacijski odbor: prof. dr. Bojan Krebs, dr. med. spec. kirurg, doc. dr. Arpad Ivanecz, dr. med. spec. kirurg, doc. dr. Tomaž Jagrič, dr. med. spec. kirurg, doc. dr. Matjaž Horvat, dr. med. spec. kirurg, prof. dr. Stojan Potrč, dr. med. spec. kirurg, doc. dr. Nuhi Arslani, dr. med. spec. kirurg, Marko Hazabent, dr. med. spec. kirurg, Bojan Ilijevec, dr. med. spec. kirurg, as. dr. Irena Plahuta, dr. med. spec. kirurg, Tomislav Magdalenić, dr. med. specializant kirurgije

07:30 – 08:00 Prihod in registracija, jutranji prigrizek

Požiralnik in želodec (08:00 – 10:00)    7×10 min

Predsedstvo: Jagrič T, Sever P,  Bijelović M

  1. Papp A. New aspects in esophageal cancer surgery
  2. Jagrič T. Rezultati laparoskopskih operacij raka požiralnika in želodca
  3. Sever P. Robotska kirurgija želodca v UKC Ljubljana
  4. Lazič A. Rezultati zdravjenja raka želodca v SB Izola
  5. Marolt U. Ali je smiselna centralizacija zdravljenja raka želodca?
  6. Stefanović M. Endoskopska terapija zgodnjega karcinoma želodca – kako daleč je mogoče raztegniti indikacije?
  7. Bijelović M. Laparoscopic radical gastrectomy for gastric cancer

 

09:40 – 10:00 RAZPRAVA

10:00 – 10:15 ODMOR

 

HPB Jetra (10:15 – 12:15)  7×10 min

Predsedstvo: Ivanecz A, Galun D, Bjørn E 

  1. Karamarković A. Liver surgery: open, laparoscopic or robotic?
  2. Edwin B. The magic journey of laparoscopic liver surgery. (15 min)
  3. Ivanecz A. Indications for liver surgery in benign tumors – when and how?
  4. Galun D. Laparoscopic liver resection in giant hemangioma
  5. Đokić M. Role of MIS in incidental gallbladder cancer
  6. Hahn O. The best treatment of colorectal liver metastases
  7. Plešnik B. Robotic liver surgery in UMC Ljubljana

 

11:55 – 12:15 RAZPRAVA

12:15 – 12:30 ODMOR

 

HPB Trebušna slinavka (12:30 – 14:30)  7×10 min

Predsedstvo: Potrč S, Tomažič A, Trotovšek B 

  1. Potrč S. Pankreas state of the art
  2. Szücs Á. Management of patients with severe acute pancreatitis – role of a surgeon
  3. Trotovšek B. VARD in necrotising pancreatitis – past or future?
  4. Badovinac D, Tomažič A. Indikacije in smiselnost enukleacije NET pankreasa
  5. Ilijevec B. Minimalno invazivna distalna pankreatektomija – standard zdravljenja?
  6. Takorov I. Hepatic artery approach in technically difficult distal pancreatectomies
  7. Petrič M. Robotic surgey for PDAC

 

14:10 – 14:30 RAZPRAVA

14:30 – 15:30 KOSILO 

 

Debelo črevo in danka I (15:30 – 17:30)  7×10 min

Predsedstvo: Krebs B, DeManzini N, Grosek J 

  1. Ignjatović D. D3 lymphadenectomy for right colon cancer. Do we need it in every case? (15 min)
  2. Krebs B. Limited Crohn’s disease – surgery first?
  3. Norčič G. Laparoskopska desna hemikolektomija z CME
  4. Stipančić I. How to perform laparoscopic radical right colon cancer surgery?
  5. Ćeranić M. Serbian National Training Program for minimally invasive colorectal surgery
  6. DeManzini N. Complications in colorectal surgery (15 min)
  7. Ferko A. Distal rectal cancer in robotic surgery: some implications for anastomotic leakage. (15 min)
  8. TA. One-stage laparoscopic resection of primary colorectal cancer and synchronous hepatic metastases

 

17:10 – 17:30 RAZPRAVA

17:30 – 17:45 ODMOR

 

Debelo črevo in danka II: predstavitev rezultatov (17:45 – 19:00)  6×5 min=30 min + 3x10min

Predsedstvo: Norčič G, Edhemović I, Ferko A 

  1. Andrejević P. ICG in colorectal surgery (10 min)
  2. Horvat G. Biološki kazalci pri zgodnjem prepoznavanju dehiscence anastomoze(10 min)
  3. Brecelj E. Watch&Wait protocol in rectal cancer – to be PRO or CONTRA? (10 min)
  4. Cankoski D. Our experience with Watch&Wait protocol in rectal cancer (5 min)
  5. Gajšek U. Intrakorporalna anastomoza – da ali ne? (5 min)
  6. Bunič M. 5- letni rezultati zdravljenja raka DBČD v SB Izola (5 min)
  7. Jakomin T. Laparoskopske resekcije zaradi karcinoma danke v SB Izola (5 min)
  8. Koprivica R. Oncological markers as an indicator of the quality of laparoscopic colorectal surgery (5 min)
  9. Černi I. Robotska kirurgija debelega črevesa v SB Celje (5 min)

 

18:45 – 19:00 RAZPRAVA 

19:30 Gala večerja

07:30 – 08:00 Prihod in registracija, jutranji prigrizek

Bolezenska debelost (08:00 – 10:00)    7×10 min

Predsedstvo: Jagrič T, Pintar T, Kunst G 

  1. Kunst G. What should be done: bypass or switch?
  2. Mynth J. Kratkoročni in dolgoročni rezultati bariatrične kirurgije v Slovenj Gradcu
  3. Jovanović B. Gastric sleeve resection – when and why?
  4. Turk Š. Zapleti bariatričnih operacij – prikaz primera
  5. Pintar T. Zapleti po medikamentozni terapiji zaradi bolezenske debelosti
  6. TA. (Robotska kirurgija pri bolezenski debelosti).
  7. TA. SATELIT OZEMPIC (Endokrinolog) A farewell of bariatric surgery?

 

09:40 – 10:00 RAZPRAVA

10:00 – 10:15 ODMOR

 

Zapleti po laparoskopski holecistektomiji (10:15 – 12:15)  7×10 min

Predsedstvo: Ivanecz A, Trotovšek B, Szijártó A 

  1. Uranues S. Common bile duct injuries – how they happen and how to prevent
  2. Plahuta I. Major iatrogenic bile duct injury during cholecystectomy: a population based study in Slovenia
  3. Brenčič X. Zapleti po laparoskopskih operacijah žolčnika na Ptuju (rezultati). (5min)
  4. Szijártó A. 0% postholecistectomy bile duct injury in Hungary – myth or reality?
  5. Rifatbegović Z. I wrote a book about Iatrogenic bile duct injuries
  6. Plut S. Iatrogenic bile duct injuries – gastroenterologists are friends called to help
  7. Ocepek A. What to do with an ingrown biliary SEMS – is surgery the only solution?”
  8. Vladov N. Liver transplantation after bile duct injury – it can be a reality
  9. Flis V. Legal consequences of iatrogenic bile duct injuries

 

11:55 – 12:15 RAZPRAVA

12:15 – 12:30 ODMOR

 

Urgentna kirurgija (12:30 – 14:30)  7×10 min

Predsedstvo: Horvat M, Grosek J, Zovak M 

  1. Mijatović S. Risk of conversion during laparoscopic urgent cholecystectomy
  2. Koprivica R. Urgent laparoscopic hernia inguinalis repair
  3. TA. Minimalno invazivno zdravljenje perforacij želodca/dvanajstnika
  4. Arslani N. Laparoskopija pri ileusu
  5. Zovak M. Open versus minimally invasive emergent colectomy for acute diverticulitis
  6. TA Laparoskopska apendektomija
  7. SATELIT Horvat M. Vpliv prehrane na izide zdravljenja pri laparoskopskih posegih

 

14:10 – 14:30 RAZPRAVA

 14:30 – 15:30 KOSILO

 

Kile (15:30 – 17:30)  7×10 min  (3x 10min = 30 min; 8×5 min =40 min)

Predsedstvo: Hubad A, Kunst G, Gorjanc J 

  1. Kunst G. The perfect way of minimally invasive inguinal hernia repair
  2. Gorjanc J. Minimalno invazivna hernioplastika v Avstriji, kaj se lahko naučimo od naših sosedov?
  3. Delibegović S. The concept of critical view and complications during TEP technique
  4. Hazabent M. Laparoskopske operacije dimeljske kile – rezultati iz UKC MB (5min)
  5. Sojar T (IATROS). TA (5min)
  6. Georgijev Z. TAPP Izkušnje v SB Izola (5min)
  7. Miklavčič M. Popkovna kila: kdaj hernioplastika z mrežico? (5min)
  8. Lazič A. TAR – bottom up Vs top down (5min)
  9. Štante M. TA (5min)
  10. Perić S. TEP vs TAPP hernia inguinal repair (5min)
  11. Koren Z. Izkušnje z laparoskopskimi operacijami kil v SB Ptuj (5min)

 

17:10 – 17:30 RAZPRAVA

17:30 – 17:45 ODMOR

 

 

Proktologija (17:45 – 19:00)  7x10min

Predsedstvo: Norčič G, Mlakar B, Koren Z 

  1. Mlakar B. Stebri analnega zdravja – od samo-pregledovanja do preventivne proktoskopije
  2. Norčič G. Prolaps rektuma
  3. Podmanický, D. Perianal Crohn’s disease – complex management
  4. Koren Z. Terapija kompleksne perianalne fistule – VAAFT
  5. TA (Hazabent/Gajšek) Hemeroidi
  6. TA (IATROS) Fisura
  7. TA (Rijeka) Prolaps, inkontinenca

 

18:45 – 19:00 RAZPRAVA

  

19:00 Zaključek kongresa

Mariborska delavnica osnovnih laparoskopskih veščin – tretja tradicionalna

Ura: 09:00 – 15:30

Lokacija: Hotel Habakuk

Delavnica je namenjena: specializantom vseh kirurških strok, urologije, ginekologije in študentom šestega letnika medicine.

Kotizacija: 50 Eurov člani Združenja za endoskopsko kirurgijo Slovenije (ZEKS). 100 Eurov za tiste, ki niso člani ZEKS.

08:30 – 09:00 Prihod in registracija, jutranji prigrizek

 

PREDAVANJA 09:00-11:00 

Moderator in odgovoren za izvedbo sklopa: A. Ivanecz

Pozdravni nagovor in predstavitev programa A. Ivanecz, B. Krebs,(10 min)

Kako varno in pravilno narediti pnevmoperitonej in nastaviti trokarje? M. Horvat (10 min)

Pomen triangulacije. Predstavljeni bodo primeri pri različnih najpogostejših operacijah (žolčnik, apendiks, dimeljska kila, brazgotinska kila, popkovna kila, želodec, desni in levi kolon).

Vodenje kamere in iskanje tarče B. Krebs (10 min)

Katere vrste kamer poznamo? Pogled pri 30 stopinjski kameri in držanje kamere.

Nežno ravnanje s tkivom in principi preparacije U. Gajšek (10 min)

Trakcija in kontratrakcija. Vloga asistenta in uporaba inštrumentov.

Laparoskopske tehnike šivanja T. Jagrič (10 min)

Ponovno o pomenu pravilne postavitve troakarjev. Inštrumentarij, niti, postavljanje niti. Vozli: osnovni vozel, mešani vozel, zaklenjen vozel, tekoči vozel, v-lock šiv in hitro šivanje.

Tipi anastomoz in laparoskopski spenjalniki P. Sever (10 min)

Gastro-entero anastomoza, entero-entero anastomoza, linearni in cirkularni spenjalniki.

Pasti laparoskopske kirurgije B. Trotovšek (10 min)

Ni malih operacij, vse so velike.

TA J. Grosek (10 min)

TA A. Ivanecz(10 min)

Strukturirano učenje M. Petrič (10 min)

Šola minimalno invazivne kirurgije v Združenih državah Amerike. Od vzhoda (Pittsburgh, Pennsylvania) do zahoda (Dallas, Texas).

RAZPRAVA  (20 min)

 

PREMOR 11:00-11:30

Prigrizek, ogled razstavnega prostora.

VIDEO-SEKCIJA 11:30-12:00   

Predstavitev praktičnih vaj na različnih postajah

Moderatorji in odgovorni za izvedbo sklopa: T. Jagrič, B. Krebs, B. Ilijevec, A. Ivanecz

 

Laparoskopska spretnost (prva postaja)  A. Ivanecz, B. Ilijevec, P. Sever, I. Plahuta, T. Magdalenić (5 min)

Vodenje kamere skozi labirint in asistenca (druga postaja)  B. Krebs, B. Trotovšek, B. Ilijevec (5 min)

Tehnike šivanja (tretja postaja)   T. Jagrič, N. Arslani, M. Hazabent, B. Ilijevec (5 min)

Anastomoze (četrta postaja)   J. Grosek, U. Gajšek, T. Magdalenić, B. Ilijevec (5 min)

Spenjalniki (peta postaja)   M. Petrič, M. Horvat, I. Plahuta, B. Ilijevec (5 min)

RAZPRAVA  (5 min)

 

DELAVNICA 12:00-15:20

Praktične vaje z mentorji. Ob vsaki postaji video projekcija.

Moderatorji in odgovorni za izvedbo sklopa: T. Jagrič, B. Krebs, B. Ilijevec, A. Ivanecz

  1. Postaja: laparoskopska spretnost A. Ivanecz, B. Ilijevec, P. Sever, I. Plahuta, T. Magdalenić (40 min)
  2. Postaja: vodenje kamere skozi labirint in asistenca B. Krebs, B. Trotovšek, B. Ilijevec (40 min)
  3. Postaja: tehnike šivanja T. Jagrič, N. Arslani, M. Hazabent, B. Ilijevec (40 min)
  4. Postaja: anastomoze J. Grosek, U. Gajšek, T. Magdalenić, B. Ilijevec (40 min)
  5. Postaja: spenjalniki M. Petrič, M. Horvat, I. Plahuta, B. Ilijevec (40 min)

 

ZAKLJUČEK 15:20-15:30

Pozdrav in podelitev diplom B. Krebs, A. Ivanecz, T. Jagrič

 

Kosilo15:30

Za izboljšanje vaše izkušnje na naši spletni strani uporabljamo piškotke.
Z vstopom na naše strani s piškotki soglašate.​