Oblikovanje in razvoj spletne strani: Studio N.
© 2024 SZGH ⋅ Vse pravice pridržane.
Polno ime društva (v nadaljevanju: Združenje) glasi: Slovensko združenje za gastroenterologijo in hepatologijo.
Skrajšano ime združenja glasi: Slovensko združenje za gastroenterologijo.
Pri nastopanju zunaj meja RS in pri mednarodnem sodelovanju se poleg slovenskega imena uporablja tudi njegov prevod v angleščino, ki glasi: Slovenian Association for Gastroenterology and Hepatology.
Združenje je pravna oseba zasebnega prava.
Sedež združenja je na naslovu:
Zdraviliški trg 9, 3250 ROGAŠKA SLATINA
Združenje deluje na področju Republike Slovenije (RS) in v tujini. Člani združenja so lahko slovenski državljani in tujci.
Združenje sodeluje in se povezuje s sorodnimi organizacijami v RS in v tujini in se lahko včlani v različna domača in tuja združenja v skladu z njegovim namenom.
Delovanja združenja temelji na načelih prostovoljnosti in javnosti, kar se zagotovi z ustrezno organizacijo in vodenjem dokumentacije, zlasti pa s tem, da se:
Seja organov združenja so javne. Po potrebi se nanje vabijo novinarji ali druge osebe.
Za zagotovitev javnosti delaje odgovoren predsednik združenja.
Združenje je ustanovljeno za nedoločen čas.
Združenje nadaljuje tradicijo dosedanje Sekcije za gastroenterologijo in hepatologijo SZD, v vsebinskem smislu pa nadaljuje tradicijo Zdravniškega bralnega združenja v Ljubljani, ustanovljenega 28. oktobra 1861, ki se je 22. decembra 1862 preimenovalo v Združenje zdravnikov na Kranjskem, 2. novembra 1918 v Slovensko zdravniško združenje in 16. maja 1980 na občnem zboru v Slovensko zdravniško združenje-Zveza zdravniških društev.
Namen ustanovitve združenja je prostovoljno, samostojno, strokovno, stanovsko, nestrankarsko, neprofitno združevanje fizičnih oseb, to je predvsem zdravnikov, ki delujejo na interesnem področju gastroenterologije in hepatologije (internisti, kirurgi, onkologi, pediatri, infektologi, patologi, rentgenologi), se združujejo zaradi skupnih interesov, opredeljenih v tem aktu v skladu z določbami zakona o društvih in tega statuta združenja.
Strokovni namen ustanovitve določa 17. člen III. poglavju tega statuta.
Združenje si bo prizadevalo pridobiti status društva, ki deluje v javnem interesu.
Združenje uporablja pečat z napisom »Slovensko združenje za gastroenterologijo in hepatologijo«, na obodu in znakom združenja ter zaporedno številko pečata v sredini.
Združenje ima zaščitni znak, katerega obliko in vsebino določi predsedstvo s sklepom. Tak lasten znak se uporablja v poslovanju, na žigu, v zvezi s celostno podobo združenja, ter na vizitkah voljenih organov, kadar ti nastopajo v zvezi s poslovanjem združenja.
Združenje pridobiva sredstva za svoje delovanje:
Presežek prihodkov nad odhodki se uporablja izključno za izvajanje dejavnosti, za katero je bilo združenje ustanovljeno.
Združenje lahko opravlja pridobitno dejavnost pod pogoji, ki jih za opravljanje te dejavnosti določa zakon.
Vsaka delitev premoženja med njegove člane je nična.
Sredstva, ki jih pridobi združenje za svojo dejavnost, se zbirajo na njegovem žiro računu.
S temi sredstvi razpolaga izključno Slovensko združenje za gastroenterologijo in hepatologijo.
Odredbodajalca in samostojni odgovorni osebi sta predsednik in zakladnik združenja, ki svoja pooblastila pridobi z aktom o imenovanju.
Združenje je društvo zdravnikov gastroenterologov in hepatologov in znanstvenih delavcev, katerih predmet raziskovanja je na področju gastroenterologije in hepatologije ter zdravnikov, ki so kako drugače povezani z opravljanjem dela na področju gastroenterologije in hepatologije.
Član društva lahko postane oseba iz prvega odstavka tega člena, ki izrazi željo postati član društva, sprejme določila tega statuta ter v ta namen poda pismeno pristopno izjavo. Član društva lahko postane tudi tuj državljan, če izkaže interes, ki je v skladu s cilji društva.
Članstvo v društvu je prostovoljno.
O sprejemu v članstvo društva odloča predsedstvo društva.
Člani društva so lahko častni ali redni.
Člani društva imajo enake pravice in dolžnosti.
Združenje ima lahko člansko izkaznico. Obliko in vsebina članske izkaznice določi predsedstvo s sklepom.
Vsak član prejema obvestila o strokovnih sestankih in revijo Gastroenterolog.
V delu združenja poleg rednih članov lahko sodelujejo oziroma nastopajo tudi častni člani in drugi simpatizerji, zlasti tudi podporni člani in donatorji.
Častni član društva lahko postane oseba neoporečnih moralnih lastnosti, ki je s svojim delovanjem izjemno prispevala k razvoju in ugledu stroke in društva, ali kako drugače prispevala k njegovemu delovanju in ki jo društvo kot tako imenuje.
Naziv častni član Slovenskega združenja za gastroenterologijo in hepatologijo je osebna pravica nosilca, ki jo sme skupaj z znakom združenja uporabljati pri svojem predstavljanju (vizitka, memorandum, kuverta), če dobi predhodno soglasje tajnika na konkretno celostno podobo uporabe naziva z znakom. Grafična dokumentacija s soglasjem se arhivira.
Pravni ali fizični osebi, državnemu organu ali funkcionarju lahko skupščina združenja s posebno listino podeli častni naziv podporni član ali donator, če presodi, da to opravičuje njen prispevek za ohranjanja ali razvoj dejavnosti združenja.
Ta naziv je lahko tudi omejen z dostavkom za določeno leto ali obdobje, če je prispevek tovrstnega značaja. Tovrstni nazivi se isti pravni ali fizični osebi, organu ali funkcionarju lahko podelijo tudi večkrat.
Nosilcu častnega naziva, katerega prispevek je moč finančno ovrednotiti in se ga izkazuje v poslovnih knjigah, sc v skladu s finančnimi predpisi in politiko združenja izstavi tudi ustrezno potrdilo za davčni organ.
Potrdila iz prejšnjega odstavka je pristojen izdati tajnik že pred potrditvijo na skupščini. V kolikor skupščina odločitve tajnika ne potrdi, se o tem nosilcu izstavi ustrezno novo listino.
Naziv podporni član ali donator združenja za leto .(ali obdobje) je osebna pravica nosilca, ki jo sme skupaj z znakom združenja uporabljati pri svojem predstavljanju (vizitka, memorandum, kuverta), če dobi predhodno soglasje tajnika na konkretno celostno podobo uporabe naziva z znakom. Grafična dokumentacija s soglasjem se arhivira.
Pravice in dolžnosti članov združenju so častne. Za svoje delo v organih člani praviloma ne prejemajo plačila ali nagrade. Le za izredne dosežke in požrtvovalnost, ki jo član združenja pokaže ob svojem delu, lahko predsedstvo prizna takemu članu ustrezno nagrado.
Članstvo v združenju preneha:
Član lahko izstopi iz združenja prostovoljno. Ob izstopu poda organom združenja pismeno izjavo o izstopu.
Član se črta iz združenja, če ne plača članarine do postavljenega roka.
Član se izključi iz združenja, če grobo krši pravice in dolžnosti, naštete v tem statutu, če zavestno ravna proti interesu in ugledu združenja, lahko pa tudi, če je obsojen za kakšno nečastno dejanje.
Finančno poslovanje združenja se izkazuje v skladu z veljavnim računovodskim standardom za združenja.
Poročila o poslovanju pripravi zakladnik združenja, sprejme pa ga skupščina združenja.
Cilji so zlasti ohranjanje vloge in pomena zdravniškega poklica, vloge zdravnikov kot intelektualcev v slovenski in mednarodni družbi ter s tem zagotavljanje naj večje kakovosti in etike nudenja zdravniških storitev zaupanim bolnikom.
Za doseganje ciljev, navedenih v prvem odstavku tega člena, združenje razvija zlasti naslednje naloge na področju svojega delovanja:
Združenje ima naslednje organe:
Skupščina združenja lahko sprejme sklep, da se zaradi manjšega števila članov združenja ne izvedejo volitve organov združenja, temveč se izvoli samo zastopnik združenja. V takem primeru opravlja naloge predsedstva predsednik združenja.
V skladu s statutom združenja lahko imenuje predstavniški, gostovalni ali opazovalni organ pri drugih organizacijah in organih v državi ali tujini.
Skupščina je najvišji organ združenja. Sestavljajo jo vsi člani. Skupščina je redna ali izredna.
Skupščina se sestaja najmanj 1 krat (enkrat) letno. Vabilo s predlaganim dnevnim redom morajo člani združenja prejeti najmanj 14 dni pred predlaganim datumom zasedanja skupščine. Če ni posebej določeno, za sprejem posameznega sklepa zadostuje večina vseh navzočih članov združenja. Skupščina je sklepčna, če je navzočih najmanj polovica članov. Če skupščina ni sklepčna ob napovedani uri, se zasedanje prestavi za 30 minut. Po preteku tega časa je skupščina sklepčna, če je prisotnih vsaj 10 % članov.
Izredna skupščina se skliče, kadar to zahteva delovanje združenja. O sklicu izredne skupščine odloča predsedstvo. Predsednik je dolžan sklicati izredno skupščino na zahtevo najmanj ene četrtine članov združenja najkasneje v 45 dneh po dani zahtevi. Za sklic izredne skupščine in njeno odločanje veljajo enaka pravila, kot za redno skupščino.
V primeru, da obstajajo tehtni razlogi, se lahko skupščino skliče tudi po dopisni metodi, pod pogojem, da se vsem članom hkrati pošlje pisno vabilo z izdelanim predlogom sklepov in končnim rokom pisnega glasovanja. O sklepih se lahko glasuje samo: za, proti ali vzdržan.
Sklepi skupščine so potrjeni z navadno večino glasov prisotnih članov. Kadar skupščina odloča o več alternativnih sklepih, je sprejet sklep, za katerega je glasovalo več udeležencev na skupščini. Na dopisni seji skupščina odloča z večino vseh prejetih glasov.
Dnevni red in predloge sklepov skupščine določi predsedstvo združenja in jih sporoči skupaj s sklicem skupščine.
Nasprotne predloge sklepov lahko vsak član poda med razpravo o vsaki točki dnevnega reda.
Vsak član združenja lahko najkasneje 3 dni pred skupščina poda svoje predloge za dnevni red s predlogi sklepov skupščine združenja. Skupščina o uvrstitvi dodatnih točk dnevnega reda s predlogi sklepov odloča pred odločanjem o dnevnem redu.
Skupščino sklicuje predsednik združenja.
Organi skupščine so delovni predsednik, zapisnikar in dva overitelja zapisnika, kijih imenuje skupščina izmed prisotnih članov združenja. Delovni predsednik vodi delo skupščine, zapisnikar sestavi zapisnik skupščine, overitelja zapisnika pa s svojim podpisom potrdita skladnost zapisnika s sprejetimi sklepi.
Pristojnosti skupščine so:
Za posamezne naloge, kjer ni potrebno sodelovanje vseh članov, lahko skupščina organizira ožje odbore.
Zaradi operativnih nalog, lahko skupščina imenuje posebne komisije.
O delu skupščine se vodi zapisnik, ki ga podpišejo delovni predsednik, zapisnikar in dva overovitelja.
Predsedstvo sestavljajo: predsednik, prvi podpredsednika, drugi podpredsednik, tajnik, zakladnik, lahko tudi dodatni člani in predsedniki sekcij. Član predsedstva lahko izjemoma opravlja več funkcij.
Skupščina združenja za predsednika združenja v mandatnem obdobju imenuje prvega podpredsednika združenja v prejšnjem mandatnem obdobju. Za drugega podpredsednika združenja v mandatnem obdobju imenuje predsednika združenja v prejšnjem mandatnem obdobju. Prvega podpredsednika združenja skupščina imenuje izmed vseh članov združenja.
Mandat članov predsedstva je 4 leta brez omejitve ponovnega imenovanja in se po pravilu konča z organizacijo mednarodnega kongresa SZGH.
Mandat članov predsedstva, ki so člani po funkciji preneha v primeru prenehanja opravljanja funkcije.
Predsedstvo se sestaja vsaj 4 krat letno.
Predsedstvu predseduje predsednik združenja.
Predsedstvo je za svoje delo odgovorno skupščini združenja. V času med dvema zasedanjema skupščine izvršuje njeno funkcijo.
Predsedstvo sklepa veljavno, če so bili na sejo vabljeni vsi njegovi člani in je od njih na seji prisotna najmanj polovica. Sklepi so potrjeni z navadno večino. Če je število glasov pri glasovanju izenačeno, velja glas predsednika združenja kot odločujoči.
Predsedstvo sklicuje predsednik združenja. Na zahtevo najmanj ene tretjine članov, je predsednik dolžan sklicati predsedstvo v roku 8 dni po prejemu zahtevka za sklic.
O sklepih predsedstva se vodi zapisnik, ki ga podpišeta predsednik združenja in zapisnikar. Zapisnik je potrebno predložiti v potrditev na prvi naslednji seji predsedstva.
Predsednik združenja je častni in predstavniški organ združenja. Voli ga skupščina za obdobje 4 let, z možnostjo večkratne ponovne izvolitve. Po funkciji predseduje predsedstvu združenja.
Predsednik združenja zastopa in predstavlja združenje pred državnimi in drugimi organi in organizacijami v državi in tujini. Za svoje delo je odgovoren skupščini in predsedstvu.
V okviru njegove funkcije je v primeru neodločenega glasovanja njegov glas odločilen.
Tajnik je organizacijski izvršilni organ združenja s pravico polnopravnega zastopanja združenja na temelju statuta in drugih v združenju veljavnih aktov. Voli ga skupščina za obdobje 4 let, z možnostjo večkratne ponovne izvolitve.
Tajnik združenja opravlja strokovno tehnično in administrativno delo, ter skrbi za koordinacijo med organi združenja. Za svoje delo je odgovoren skupščini in predsedstvu.
Tajnik je pooblaščen, da podeli posamezno ali generalno pooblastilo drugi osebi za posamezno operativno vrsto opravil. V kolikor da pooblastilo za nedoločen čas, o tem obvesti predsedstvo.
Zakladnik je odgovoren za finančno materialno poslovanje združenja, ki ga vodi v sodelovanju z računovodjo združenja. Zakladnik je pooblaščen za podpisovanje računov i drugih finančnih dokumentov. Voli ga skupščina za obdobje 4 let, z možnostjo večkratne ponovne izvolitve.
Zakladnik je za svoje delo odgovoren skupščini in predsedstvu.
Za zagotavljanja potreb določenih članov združenja in izvajanje posameznih nalog ima združenje stalne in začasne sekcije.
Stalne sekcije združenja so:
V delo sekcije se lahko vključijo vsi člani društva. Delo sekcije vodi predsednik sekcije, kije hkrati tudi član predsedstva združenja. Predsednike sekcij imenuje skupščina združenja. Ista oseba lahko vodi delo več sekcij ali vodi sekcijo in opravlja drugo funkcijo v predsedstvu družbe.
Naloge in predsednika začasnih sekcij določi skupščina ob njihovi ustanovitvi. Za svoje delo so sekcije odgovorne predsedstvu. Izjemoma lahko združenje k sodelovanju pri delu sekcij povabi zunanje sodelavce. Sekcije niso pravne osebe in morajo delovati v skladu s statutom združenja.
Strokovni svet je posvetovalno telo predsedstva, katerega namen je, da s svojimi predlogi in pobudami združenje v največji meri zagotovi potrebe članstva s področja spremljanja razvoja medicinskih ved, pridobivanja novega znanja, seznanjanja z novimi metodami diagnosticiranja in zdravljenja ter drugih strokovnih vprašanj.
Strokovni svet sestavljajo člani predsedstva, predstojniki gastroenteroloških in gastrokirurških oddelkov UKC Ljubljana in Maribor in predstavniki regionalnih bolnišnic. Poleg njih pa še predstavnik pediatrov gastroenterologov, patologov, rentgenologov, onkologov, onkologov-radioterapevtov, po potrebi pa še predstavnik združenja sester in tehnikov v endoskopiji, stoma terapevtov, varuh bolnikovih pravic in predstavniki civilne družbe. Strokovni svet se sestane vsaj enkrat letno.
Častno razsodišče sestavljajo predsednik in 4 člani. Vsak ima svojega namestnika.
Člane častnega razsodišča imenuje skupščina za obdobje 4 let z možnostjo ponovnega imenovanja. Častno razsodišče razsoja v primerih, ko člani združenja ravnajo v nasprotju s Kodeksom medicinske deontologije Slovenije, s tenfaktom, kot najvišjim aktom združenja ali s pravilniki združenja ter usmeritvami WMA.
Delo častnega razsodišča ureja poslovnik, ki ga sprejme predsedstvo.
Vsak funkcionar združenja je izvoljen kot fizična oseba.
Funkcionarja razrešuje isti organ, ki gaje izvolil, če so za to utemeljeni razlogi. Kot utemeljen razlog se šteje delovanje v nasprotju z interesi združenja.
Funkcionarja se tudi lahko razreši, če za to zaprosi sam.
Združenje podeljuje častno članstvo za izjemne dosežke pri razvoju Slovenske gastroenterologije in hepatologije in dosežene uspehe in delo v združenju. Praviloma se podeljujejo na skupščini združenja. Pogoje za častno članstvo v združenju in za pridobitev priznanj, njihov namen in ostale podrobnosti urejajo posebni pravilniki v skladu s veljavnimi akti.
Vsak častni član prejme zlati znak in plaketo.
Združenje preneha z delovanjem:
V primeru prenehanja društva na podlagi sklepa skupščine pripadejo vse njegove premičnine in nepremičnine združenju z enako ali sorodno dejavnostjo, ki jo določi občni zbor s sklepom o prenehanju.
Če takega združenja ni, preide premoženje na Občino Rogaška Slatina. Proračunska sredstva se vrnejo proračunu.
Ta Statut spremeni skupščina združenja z večino glasov vseh članov združenja, praviloma na seji skupščine. Člani, ki na seji skupščine niso prisotni, o spremembi statuta glasujejo po pošti, pisno. Glasovanje po pošti izvede predsedstvo v roku 7 dni po seji skupščine. Člani, ki želijo glasovati o spremembi statuta morajo izpolnjeno glasovnico vrniti po pošti ali oddati tajniku združenja v 7 dneh po prejemu glasovnice. Izid glasovanja ugotavlja predsedstvo, kije o odločitvi dolžan obvestiti člane v glasilu združenja ali na drug primeren način.
Ta Statut začne veljati z dnem sprejema na sestanku skupščine.
V Portorožu, dne 5. 11. 2009
Predsednik/ca:
Slovensko združenje za
gastroenterologijo in hepatologijo
Zdraviliški trg 9
3250 Rogaška Slatina, Slovenija
Oblikovanje in razvoj spletne strani: Studio N.
© 2024 SZGH ⋅ Vse pravice pridržane.